Staff

Rev. Dr. Roger Rabey
Senior Pastor
rogerrabey@highlandpc.org

 

 

 

Rev. Dr. Ann Osborne
Associate Pastor for Congregational Care
annosborne@highlandpc.org

 

Rev. Dr. Noe Juarez
Associate Pastor for Missions and Family Ministries
noejuarez@highlandpc.org

 

 

 

Rev. Dr. Bob Burns
Parish Associate for Pastoral Care
robertburns@highlandpc.org

 

 

Laurie Juarez
Director of Children’s Ministry
lauriejuarez@highlandpc.org

 

 

Mindy Witmer
Child Care Coordinator
mindywitmer@highlandpc.org

 

 

Jenny Kutzner
Youth Director
jennykutzner@highlandpc.org

 

Kevin Estes
Director of Music/Organist
kevinestes@highlandpc.org

 

Josh Witmer
Contemporary Music Leader
joshwitmer@highlandpc.org

 

 

Jonathan Lefever
Multimedia Coordinator
jonathanlefever@highlandpc.org

 

 

Myla Merkel
Communications Coordinator
mylamerkel@highlandpc.org

 

 

Mike Nolt
Church Administrator
mikenolt@highlandpc.org

 

 

Donna Stettler
Facility Scheduler/Admin Assistant
donnastettler@highlandpc.org

 

 

Jo Hall
Food and Fellowship Coordinator
johall@highlandpc.org

 


Steve Smith
Facility Managers
stevesmith@highlandpc.org

 

 

 

Amanda Smith
Housekeeper
amandasmith@highlandpc.org

 

Mike Hutchinson
Groundskeeper
mikehutchinson@highlandpc.org

 

 

Session

Class of 2018: Allen Deaver; Jeff Doane; Barb Droz; Sandra Orndorff; Ben Pember; Jerry Rothacker
Class of 2019: Rick Brackbill; Mary Beth Eberle; Annabelle Hargreaves; John Herr; Vickie Kutz; John Shetromph
Class of 2020: Margaret Apgar; Barbara Denlinger; Larry Fowler; Nancy Schlegel; Allen Stambaugh

Click Here for Session responsibilities

Deacons

Class of 2018: Peggy Ehrhart; Lee Heisey; Amy Horst; Sandy Wolf; Ellen Morse
Class of 2019: Larry Ewing; Cameron Hagg; Deb Peterson; Nancy Messner; Sam Smith; Sue Walker
Class of 2020: Shirley Burns; Leah Card-Sevastro; Linda Ginn; Marge Herrmann; Connie Livingston; Kathleen Shuman

Click Here for Deacon responsibilities

Trustees

Class of 2018: Anita Ewing; Jim Kleppinger; Chris Kull; Hank Walker; Don Wardwell
Class of 2019: Jackie Diffenderfer; Jim Hymes; Bob Kutz; Lynne Milliron; Greg Will
Class of 2020: Linda Brackbill; Nicholas Eby; John Gooding; Rick Harrison; Mark Steger

Click Here for Trustee responsibilities

Nominating Committee 2017-18

Dr. Jerry Rothacker ( Session and Chair); Peggy Ehrhart (Deacons); Anita Ewing (Trustees)
Members at Large: Judy Eyster; Barb Mobley; Helen Moe; Linda Neuman; Allen Tate: Rev. Dr. Roger Rabey (Ex-Officio)